ADRES BİLGİLERİ

İSTANBUL OFİSİMİZİ
ZİYARET EDİN

Gülbahar mah. Otello kamil Sk. No:4
Şişli / İstanbul - TURKEY

Telefon: 0530 276 01 11

BİLGİ BANKASI

SIKÇA SORULAN SORULAR

Neden fiber optik kablo?

Veri gereksinimi arttıkça bakır kablo veya kablosuz erişimde kaynaklanan veri kısıtlamaları fiber optik kablolarda söz konusu olmadığından. Nükleer patlamalardan etkilenmemesi. Gizlilik ve güvenlik sağlar. Fiber kablolardan bilgi çalmak mümkün değildir. Fiberin bunun gibi daha birçok avantajını sıralayabiliriz.

Işık hızında internet nedir?

Işık hızında internet, fiber optik altyapı kullanılarak oluşturulmuş ve evlere kadar fiber uygulamaları için kullanılan bir slogandır. (Fiberin hızı, ışık hızına eşittir. Çünkü aktarım ışıktır.)

Fiber optik kablo nerelerde kullanılır?

Fiber optik kablo eskinden sadece uzak mesafe hatlara bol miktarda veri taşımak için kullanılırdı. Şöyle ki, modülasyon frekansı arttıkça taşınabilen veri miktarı da artar. Bu bakır kablo üzerinde bakır çapının çok fazla artırılması ile mümkün iken fiber optik kablolarda elektrik sinyali yerine ışık kullanıldığından bu mesafe hem frekansı çok artırırken hem de mesafeyi çok artırmıştır. Bu ise, önceden akıl edilemeyen ve bakır kablonun yeteneğiyle sınırlı olan haberleşmenin tahminden çok öte alanlarda kullanılmasını sağlamıştır. Örneğin, bilgisayar ağları, okyanus geçişleri, şehirler arası haberleşme ve evlere kadar fiber uygulaması gibi. Fiberlerin kullanım alanı hayal gücünüzle sınırlıdır.

Konektörlerde Geri Dönüş kaybı ne demektir?

Fiber Konnektörler genelde karşılıklı olarak birbirine temas ederler. Temas eden yüzey ne kadar temiz ise o kadar iyi bir geçiş sağlanır. Yani konnektör yüzeyinin kalitesi ve konnektörün kendi kalitesi iyi bir geçiş için çok önemlidir. Bir uçtan gönderilen ışığın bir kısmı karşıya geçerken bir kısmı ise geri yansır. Geri yansıyan ışığın geçen ışığa oranı ise “Geri Dönüş Kaybı (Reflection Loss – RL)” olarak adlandırılır. Genel olarak SM konnektörlerde Geri Dönüş Kaybının 45dB civarında olması gerekir. Geri Dönüş kaybı değeri ne kadar yüksekse konnektör o denli iyidir. Konnektörler birbirine takıldığında fiberler tam temas etmezlerse arada bir hava duvarı oluşur ve bu hava duvarı daha fazla ışığın geriye yansımasına neden olur. Böylece geri dönüş kaybı 14 dB seviyelerine kadar düşebilir.

FTTH, FTTX nedir?

Fiberin merkez noktaya kadar (evinize kadar fiberin döşenmesi ve hatta odanıza) gelmesidir. Fiberin sahip olduğu ve normal telefon hatlarının yetersiz kalabileceği tüm alanlarda çok yüksek kapasitedeki veriye ulaşabilmenizi sağlar. Böylece, evinizde sizi dış dünyaya bağlayan telefon, televizyon, faks, internet gibi tüm bağlantılar tek bir fiber üzerinden çok kaliteli bir biçimde sağlanmış olur. Bunun uygulamaları Türkiye’de 15 yıldır denense de ilk kez ticari olarak 2000 yılında başlamıştır ve şimdilerde ise artarak devam etmektedir.

HEMEN BİZE ULAŞIN

TÜM SORU GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZ